Dom drewniany szkieletowy - lepsza izolacja cieplna
Drewno jest materiałem 12 razy bardziej izolującym niż beton. Wybór konstrukcji drewnianej optymalizuje wydajność cieplną domu, a tym samym zmniejsza przyszłe zużycie energii. Kolejna zaleta: drewno nie powoduje kondensacji wilgoci zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza.
Drewniana konstrukcja domu szkieletowego jest lekka i wytrzymała
Konstrukcja domu drewnianego szkieletowego daje wiele możliwości architektonicznych ze względu na swoją lekkość, elastyczność i wytrzymałość.
W przypadku równych konstrukcji drewno jest do 7 razy lżejsze niż beton. Jednak lekkość nie oznacza kruchości. W rzeczywistości drewno jest o wiele bardziej wytrzymałym materiałem, niż nam się wydaje. Od zarania dziejów jest używany do budowy domów w krajach takich jak kraje skandynawskie czy Kanada, gdzie klimat jest dość surowy. Dodatkowo drewno komponuje się z wieloma innymi materiałami, co pozwala na dopasowanie stylu domu do architektury regionu, którą charakteryzuje się cegła, kamień, beton, siding czy okładzina...
Wreszcie styl drewna: domy mogą być rustykalne lub bardzo nowoczesne.
źródło: Pinterest
Drewniany dom szkieletowy to gest w stronę ekologii
Jeśli chodzi o środowisko, drewno wiedzie prym będąc jednym z najlepszych materiałów sprzyjających ekologii. Drewniany dom wytwarza niewielką emisję CO2 redukując gazy cieplarniane, a ponieważ jest naturalnym izolatorem, drewno zmniejsza także koszty ogrzewania. Zwróć także uwagę na pochodzenie i miejsce z którego transportowane jest drewno. Aby ograniczyć koszty transportu, a tym samym wpływ na emisję dwutlenku węgla, warto pomyśleć o wyborze lokalnego producenta. Ekologiczny dom drewniany idealnie łączy i przyciąga inne naturalne elementy łącząc wszystko w spójną całość: preferuje naturalne izolacje takie jak wełna, czy włókno drzewne lub surowe, minimalnie przetworzone materiały.
Dom drewniany modułowy jest szybki i łatwy w budowie
Drewniany dom modułowy nie wymaga kopania do zbudowania głębokiego fundamentu, a montaż materiałów jest dość szybki i łatwy. Niektóre firmy oferują nawet dostarczenie gotowych modułów, czy paneli szkieletowych w pełni wyposażonych, w tym okien i bocznicy do montażu, co znacznie przyspiesza czas budowy.
W naszej ofercie można spotkać bardzo ciekawy architektonicznie dom drewniany szkieletowy o powierzchni użytkowej do 35 m2. Budowa takie obiektu / domu szkieletowego nie wymaga uzyskania urzędowego pozwolenia na budowę.
Przykładowe parametry oferowane domu opisane są poniżej:
- Powierzchnia netto domu 34,54 m2
- Powierzchnia zabudowy 34,69 m2
- Powierzchnia podłóg 41,98 m2
- Powierzchnia całkowita 69,38 m2
- Kubatura 193,21 m3
- Wysokość budynku 6,8 m
- Powierzchnia dachu 46,36 m2
- Minimalne wymiary działki 13,3 x 14,5 m
- Minimalne wymiary po adaptacji 12,3 x 14,5 m
Postaw na komfort w drewnianym domu
Drewniany dom jest ciepły i przytulny. Higrometria otoczenia jest regulowana przez oddychający charakter materiału. Dodatkowo niska bezwładność drewna pozwala na szybkie ogrzanie domu, co przyczynia się do komfortu mieszkania na co dzień.
źródło: Pinterest
Zoptymalizowana przestrzeń życiowa
Powierzchnia mieszkalna domów drewnianych jest zoptymalizowana dzięki niewielkiej grubości ścian. Generalnie zyskujemy o 8% więcej przestrzeni życiowej niż w betonowych bunkrach.
Wytrzymałość i ochrona przed ogniem
Mimo obiegowej opinii, iż drewno jest materiałem łatwopalnym, paradoksalnie ma doskonałe właściwości ognioodporne. Jego przewodność cieplna jest 10 razy niższa niż betonu. Ponadto w ogniu drewno dłużej zachowuje swoje właściwości mechaniczne i nośne niż inne materiały. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko zawalenia się konstrukcji, czego bardzo obawiają się zarówno domownicy jak i strażacy.
Domy drewniane szkieletowe do 70m2 na zgłoszenie - warunki i przepisy
Dom drewniany szkieletowy do 70m2 na oświadczenie - bez zezwolenia, kierownika budowy i dziennika budowy będzie możliwy już od 2022r. po wprowadzeniu Nowego Ładu. Pod koniec października 2021 r. prezydent podpisał ustawę, która umożliwi postawienie domu do 70 m2 bez pozwolenia na budowę, wystarczy jedynie zgłoszenie. Dzięki temu czas budowy oraz nakłady finansowe z tym związane zostaną znacznie zmniejszone.
źródło: Pinterest
Warunki postawienia domu bez pozwolenia
Pierwszym warunkiem jest powierzchnia, ponieważ na każde 500 m2 działki można będzie postawić jeden dom bez pozwolenia do 70 m2. Dom ten można zbudować wyłącznie na własne potrzeby, a więc nie będzie możliwości wynajmu. Sam dom natomiast nie może przekraczać 70m2 powierzchni zabudowy. Dom może mieć maksymalnie dwie kondygnacje i musi być wolnostojący. Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zadecydują zaś o rodzaju dachu jaki możemy zastosować. Czy będzie to dach wybrany stricte przez Nas, czy musimy się podporządkować i postawić dom z dachem płaskim.
Np. na Podhalu nie spotkamy płaskich dachów w związku z czym dach będzie musiał mieć określony stopień nachylenia.
Formalności związane z budową domu szkieletowego na zgłoszenie
Dom do 70m2 nie będzie wymagał załatwiania wielu formalności. Na obszarach pozbawionych planu miejscowego inwestor będzie musiał uzyskać warunki zabudowy (WZ), które urząd wyda w nieprzekraczalnym terminie 21 dni. Gdy inwestor będzie już dysponował warunkami zabudowy, projektem budowlanym domu i innymi lokalnie wymaganymi dokumentami, może dokonać zgłoszenia budowy.
Będzie można to zrobić także przez internet. Brak decyzyjności ze strony urzędników sprawia, że nie musimy czekać na ich zgodę.
"Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia" źródło gov.pl
Jeszcze prościej będzie na terenach które posiadają plan miejscowy. Tutaj wystarczy tylko zgłoszenie budowy wraz z projektem domu, bez dodatku w postaci warunków zabudowy. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku nie ma potrzeby zatrudniania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. Trzeba za to powiadomić o planowanym terminie rozpoczęcia prac nadzór budowlany i projektanta, który sprawuje nadzór nad zgodnością realizacji z projektem. Pozostaje również obowiązek dokonania geodezyjnego wyznaczenia terenu, a po zakończeniu budowy należy wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą.
Dokonując zgłoszenia należy dołączyć następujące oświadczenia:
- Planowana budowa będzie służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych
- Inwestor przejmuje odpowiedzialność za kierowanie budową (dot. braku kierownika budowy)
- Dokumentacja jest kompletna
Niezmienne pozostają regulacje dotyczące zachowania prawa budowlanego tj. wymaganych odległości od sąsiednich działek, czy też zgodności z miejscowym planem zagospodarowania
źródło: Pinterest
Domek letniskowy do 70 m2 - domek modułowy lub drewniany
W ramach zmiany przepisów dot. domków, zwiększyła się także dozwolona powierzchnia domku rekreacyjnego na wspomniane 70m2. Podlegają one podobnym regulacjom co domków na stałe z jedną uwagę, iż tak jak dotychczas zabronione będzie zamieszkiwanie w nich na stałe.
Jeśli chcesz otrzymać więcej informacji na temat domków drewnianych
znajdziesz Nas pod poniższym adresem:
Salon sprzedaży Drewno Dla Domu
ul. Opatkowicka 10B/1
30-499 Kraków