Planujesz budowę tarasu, ale nie wiesz, jak układać deski tarasowe? Czy kłaść je wzdłuż, równolegle do wejścia, czy morze wszerz? Wybór kierunku układania desek może mieć znaczący wpływ na trwałość i estetykę Twojego tarasu. Dlatego ważne jest, aby poznać wady i zalety obu rozwiązań, a następnie podjąć decyzję, która będzie najlepiej odpowiadała Twoim potrzebom. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak układać deskę tarasową i uniknąć przy tym powszechnych błędów.
Decydując się na taras z desek trzeba podjąć trudną decyzję: w którą stronę układać deski tarasowe. Można kłaść je równolegle do drzwi wejściowych, czyli wzdłuż, albo prostopadle do nich – wszerz tarasu. Niektórzy wybierają jeszcze trzecią opcję, czyli układanie desek pod kątem, ale najczęściej jednak stosowane są pierwsze dwa układy, ponieważ ułatwiają zachowanie spadku podłogi tarasowej. Ze względu na konieczność odprowadzania opadów atmosferycznych powinien on wynosić 2-5%, oczywiście w kierunku od budynku na zewnątrz.
Wielu specjalistów zaleca, by kąt układania desek był zgodny z kierunkiem nachylenia tarasu, co ułatwi odpływ wody i wydłuży trwałość drewna. Z kolei wybór kierunku może zależeć od długości desek, jakie wybraliśmy. Najlepiej byłoby wykonać montaż desek tarasowych bez docinania fragmentów i łączenia ich ze sobą. Wpływa to nie tylko na estetykę, ale również na szczelność tarasu.
Nie jest to jednak jedyny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze kierunku układania desek. Przyjrzyjmy się konsekwencjom zastosowania każdego z tych rozwiązań.
Jeśli deski zostaną ułożone wzdłuż, czyli zgodnie z dłuższą krawędzią tarasu, to wydają się dłuższe i bardziej zwężające się w perspektywie. To sprawia, że taras wydaje się większy i bardziej przestronny niż jest w rzeczywistości. Jest to więc dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na wizualnym powiększeniu tej przestrzeni. Warto też mieć na uwadze, że układanie desek wzdłuż może być bardziej estetycznym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku tradycyjnych budynków.
Jednak taki układ ma też swoje wady. Krawędzie desek są bardziej narażone na pękanie w przypadku nierówności podłoża. Ponadto, gdy deski są ułożone wzdłuż, mogą być bardziej podatne na skręcanie się, co może prowadzić do powstawania szczelin na styku dwóch desek. Szczeliny te mogą z kolei zbierać wodę i brud, co może prowadzić do szybszej degradacji desek.
Deski ułożone wszerz, czyli zgodnie z krótszą krawędzią tarasu, wydają się szersze i bardziej stabilne. Tak ułożone deki zwykle łatwiej jest zamontować, a krawędzie tarasu są mniej narażone na pękanie i odpryski. Ponadto, gdy deski są ułożone wszerz, mogą być mniej podatne na skręcanie się.
Wadą takiego ułożenia jest jednak jego estetyka, i fakt, że szczeliny między deskami ułożonymi wszerz mogą być bardziej widoczne niż te między deskami ułożonymi wzdłuż.
Jeśli już wybrałeś deskę tarasową, montaż nie powinien sprawić Ci trudności. Pamiętaj tylko o kilku ważnych kwestiach:
Już po montażu tarasu należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji, aby utrzymać jego estetykę i funkcjonalność przez wiele lat. Na rynku są m.in. specjalne myjki do tarasów z drewna, dzięki którym mycie drewnianych powierzchni jest szybkie i proste.
Wybór kierunku układania desek tarasowych to ważna decyzja, która wpływa na trwałość i wygląd tarasu, a zależy od wielu czynników – począwszy od wielkości i kształtu tarasu, osobistego gustu, aż po warunki klimatyczne. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego artykułu będzie Ci łatwiej zdecydować jak kłaść deski tarasowe, wzdłuż czy wszerz. Pamiętaj tylko, że bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, ważne jest staranne łączenie desek tarasowych i ich regularna konserwacja. Dzięki temu Twój taras będzie służył Ci przez wiele lat.