Drewno jest materiałem, który z łatwością chłonie i oddaje wilgoć. Dlatego istotne jest jego odpowiednie przechowywanie i zapewnienie mu korzystnych warunków. Niektóre gatunki świeżo ściętego drewna mogą posiadać nawet ponad 35% wilgotności. Do celów budowlanych drewno konstrukcyjne kvh, powinno mieć maksymalną wilgotność na poziomie ok 16-18%. Surowiec ten po wysuszeniu wyróżnia się wyjątkową trwałością i stabilnością, jednak nieumiejętne traktowanie go może znacząco wpłynąć na użyteczność. Przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że odwdzięczy Ci się w przyszłości swoim pięknem i doskonałą kondycją.
Magazyny sklepu Drewno dla Domu
Zanim drewno trafi do nas z tartaku produkcyjnego, poddawane jest procesowi suszenia komorowego. Polega on na suszeniu w dedykowanej do tego komorze w wysokiej temperaturze. Taki proces zapewnia odpowiednią twardość materiału i sprawia, że konstrukcja drewniana będzie służyła Tobie i Twojej rodzinie przez wiele pokoleń. Kantówki nie będą się odkształcać, wyginać i nie zmienią swojego koloru.
Nasz magazyn przede wszystkim jest miejscem suchym, dlatego drewno konstrukcyjne kvh i drewno konstrukcyjne bsh zachowuje wilgotność w przedziale 16-18%. W celu dodatkowej ochrony przechowywane są ponadto w folii produkcyjnej.
Posiadamy certyfikat ISO 9001. Potwierdza on utrzymywanie przez nas w magazynach idealnej wilgotności i temperatury. Zapewnia naszych klientów o prawidłowym ułożeniu materiałów, by drewno miało zapewnioną cyrkulację powietrza. Dzięki temu nasze produkty spełniają wszystkie wymogi jakości. Warunki przechowywania w najwyższym stopniu chronią też deski przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.
Doskonale wiemy jak traktować drewno i jak się z nim obchodzić. Chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem.
Przechowywanie drewna konstrukcyjnego oraz kantówek w warunkach domowych
Podstawowym zabiegiem który warto zrobić zaraz po zakupie surowego drewna jest impregnacja. Biobójcze właściwości impregnatu technicznego chronią przed rozwijaniem się grzybów, które powodują rozkład drewna oraz przed szkodnikami. Suche drewno konstrukcyjne c24 w zależności od przeznaczenia można pokryć w olejem wodorozcieńczalnym lub powłokotwórczym. Podkreśli on walory estetyczne nadając drewnu odpowiednią barwę. Warto zwrócić uwagę czy wybrany olej posiada filtr UV, który zminimalizuje wpływ promieniowania słonecznego. Temperatura na poziomie ok. 16-20 stopni Celsjusza zapewni odpowiednie wchłanianie w struktury.
Mimo tego, iż nie posiadasz w swoim ogrodzie profesjonalnych pomieszczeń do przechowywania drewna, możesz zapewnić mu dobre warunki jeszcze przed montażem. Poniżej przedstawiamy kilka rad:
⦁ przy ścianie budynku:
Jest to jeden z najczęściej wybieranych sposobów. Wystarczy, że ułożysz drewno konstrukcyjne w odległości co najmniej 5 cm od ściany domu lub garażu, by umożliwić lepszą cyrkulację powietrza i nie ryzykować także zabrudzenia elewacji. Zaleca się układać drewno na sztaple, czyli zachowując odpowiednią odległość między kolejnymi warstwami drwna. Zalecamy zabezpieczyć dodatkowo podłoże, by do Twoich kantówek nie dostała się wilgoć. Przykryj je nieszczelnie folią, by zapewnić ochronę przed szkodliwymi warunkami pogodowymi, a co ważne zapewniając jednocześnie cyrkulację powietrza.
⦁ zadaszona drewutnia, altanka, pergola
Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się zadaszona drewutnia, altanka lub pergola, możesz z powodzeniem wykorzystać ją do przechowania drewna konstrukcyjnego przed montażem. Pamiętaj o zastosowaniu się do zasad jak przy układaniu drewna przy ścianie budynku w punkcie wyżej. Zadbaj o suche podłoże, ochronę nieprzemakalnym materiałem i ułożenie w sposób umożliwiający przepływ powietrza.
⦁ w zamkniętych pomieszczeniach
Dobrym rozwiązaniem jest także ułożenie kantówek w zamkniętym pomieszczeniu. Może być to składzik, czy przydomowy magazynek. Warto jest zrobić tam miejsce, ponieważ Twoje materiały będą lepiej chronione przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Im mniejsza wilgoć w pomieszczeniu do przechowywania drewna, tym lepiej. Nawet jeśli Twój składzik jest suchy, warto ułożyć kantówki w odstępach od siebie. Sprawi to, że powietrze będzie przepływać swobodnie i drewno będzie miało jeszcze lepsze warunki, zanim stworzysz z niego piękny taras lub elewację.
Wady, które można najczęściej zaobserwować przy nieprawidłowo przechowywanym drewnie to:
⦁ pojawienie się szkodników
Szkodnikiem, który najczęściej żyje w źle składowanym drewnie jest larwa Spuszczela Pospolitego. Przeżerają one kanały w miękkich częściach drewna, tworząc niechciane, widoczne gołym okiem wady surowca.
⦁ wady techniczne
Mogą powstawać pęknięcia i odkształcenia. Wpływają na wytrzymałość i sprawiają, że deski nie będą nadawały się do montażu. Stracą wtedy swoją funkcję i trwałość. Wysoka wilgoć prowadzi nawet do pęcznienia, co powoduje zmniejszenie wytrzymałości drewna.
⦁ wady estetyczne
Najbardziej widoczne jest sinienie drewna i tworzenie się plam. Sprawiają, że Twoje drewno konstrukcyjne nie będzie zachwycać swoim naturalnym pięknem (szczególnie jeśli będzie ono widoczne i pełni także swoją rolę w wystroju wnętrza). To właśnie walory mechaniczne i estetyczne najczęściej skłaniają klientów do wyboru drewna jako materiału do budowy konstrukcji. Dlatego postaraj się o zapewnienie mu optymalnych warunków.
Powyżej wyjaśniliśmy sprawdzone sposoby przechowywania drewna nie tylko drewna konstrukcyjnego, ale także desek, czy legarów. To, w jaki sposób Ty zadbasz o deski jest bardzo ważne. Jednak warto też wybierać odpowiedzialnych i godnych zaufania dostawców. Powinni stosować się do wszystkich, wymienionych w tym artykule wytycznych, żebyś mógł uniknąć niechcianych komplikacji.
Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami przez zakładkę "kontakt". Chętnie wyjaśnimy wszystkie Twoje wątpliwości i pomożemy w stworzeniu wymarzonego tarasu lub elewacji.
Skontaktuj się z jednym z Naszych doradców, który pomoże Ci w dobraniu rodzaju materiału do Twoich indywidualnych potrzeb (zależnie od nasłonecznienia, trwałości)
Salon sprzedaży Drewno Dla Domu
ul. Opatkowicka 10B/1
30-499 Kraków
tel. 12 345 03 31 ; kontakt@drewnodladomu.pl