Wilgoć w powietrzu sprawia, że mamy często do czynienia z pęcznieniem drewna i jego kurczeniem się. Jest to w pełni naturalny materiał, który reaguje na zmiany w otoczeniu. Stąd właśnie często powtarzające się określenie, że „drewno pracuje”. Co to dokładnie znaczy i jak powinieneś to interpretować? Jakie taka praca ma znaczenie dla Ciebie, jeśli jest to materiał konstrukcyjny elementów bądź całości Twojego domu?
Drewno i zmiany jego kształtu oraz wymiarów
Zastanawiasz się, dlaczego drewno pracuje? A co to właściwie znaczy? Zmienia ono swój kształt i wymiary na skutek oddziaływania wilgoci, jaka występuje w otaczającym je powietrzu. Natomiast poziom wilgotności zależy bezpośrednio od temperatury. W związku z tym, jeśli wokół mebli, czy elementów konstrukcyjnych zachodzą zmiany temperatury i wilgotności, to drewno również będzie ją zmieniać.
Jest to naturalna właściwość drewna, która świadczy o jego wyjątkowości. Właśnie tak powinno być. Czy jednak mamy się czego obawiać i czy firmy, które prowadzą sprzedaż drewna, nie powinny przekazywać klientom tego produktu jedynie całkowicie suchego?
Co musisz wiedzieć o zmianach wilgotności drewna?
To, że nieustannie pojawiają się zmiany w poziomie wilgotności drewna, związane jest z jego budową. Występują w nim długie włókna ułożone obok siebie, które są niezwykle cienkimi, pustymi rurkami. W ich wnętrzu przechowywana jest wilgoć. Gdy przeprowadza się proces suszenia drewna, to większość wilgoci jest z niego usuwana. Jednak zabiegi takie nie zmieniają właściwości tych włókien. Zgodnie ze swoją naturalną budową będą zawsze mogły zarówno wchłaniać wilgoć, jak i ją oddawać. Występuje tu adsorpcja, czyli wiązanie cząsteczek wody we włóknach, a także desorpcja, czyli uwalnianie cząsteczek wody na zewnątrz z drewna.
W drewnie wykorzystywanym przemysłowo do tworzenia mebli, czy innych konstrukcji, ważny jest pewien balans. Musi ono być suche i odpowiednio twarde, aby uzyskać odpowiedni poziom wytrzymałości. Jednak koniecznie jest także, aby zachowało nieco wilgoci, która zagwarantuje mu odpowiednią elastyczność. Te właściwości drewna mogą być również odpowiednio wykorzystywane, np. jeden element będzie mógł zacisnąć się na drugim. Drewno jest i pozostanie doskonałym materiałem konstrukcyjnym.
Jeśli szukasz wysokiej jakości drewna, to koniecznie sprawdź następujące kategorie produktów: